بهبود نمره لیستنینگ امتحان نهایی

2018 بازدید

برای نمره بهتر دربخش لیسنینگ امتحان نهایی زبان ، قبل از شنیدن فایل‌های صوتی حتماً مقاله زیر را مطالعه کنید.

اهمیت و مقدار نمره لیسنینگ(آزمون شنیداری) در امتحان نهایی

بدون شک بخش لیسنینگ یا همان آزمون شنیداری امتحان نهایی زبان دوازدهم یکی از قسمت‌های  پرنمره در امتحان نهایی درس زبان محسوب می‌شود. به طور دقیق‌تر باید گفت که طبق بارم‌بندی اعلام شده از طرف آموزش وپرورش، حدود 9 نمره امتحان نهایی زبان به بخش لیسنینگ یا همان مهارت شنیداری اختصاص داده شده است. البته با توجه به اینکه امتحان نهایی زبان از 40 نمره گرفته می‌شود این 9 نمره بخش لیسنینگ در واقع 4.5 نمره از 20 امتحان نهایی را به خود اختصاص می‌دهد. یعنی حدود 25 درصد نمره امتحان زبان در کارنامه امتحانات نهایی در گرو بخش لیسنینگ امتحان نهایی است.

آیا گرفتن نمره لیسنینگ امتحان نهایی کار سختی است؟

جواب این سوال هم بله هست هم خیر!!! بگذارید برای درک بهتر موضوع لیسنینگ آن را باز کنیم و بر اساس ویژگی‌های این بخش امتحان نهایی، مطلب را توضیح دهیم. ویژگی‌های کلی مهارت شنیداری (در حد امتحان نهایی) را می‌توان به شکل زیر بر شمرد:

لیسنینگ اصلاً شب امتحانی نیست!!!

شاید بتوان بعضی از بخش‌های امتحان نهایی زبان یکی دو روز قبل از امتحان نهایی به سراغشان رفت و به شرط داشتن منبع مناسب تا حد مطلوبی در آن‌ها تسلط پیدا کرد. اما بخش لیسنینگ امتحان نهایی قطعاً جز چنین بخش‌هایی نیست! برای تسلط به لیسنیگ و اینکه یک خیال راحت بابت گرفتن نمره این قسمت( یعنی آزمون شنیداری امتحان نهایی) داشته باشیم، باید حداقل یکی دو ماه قبل‌تر از امتحان نهایی به طور مستمر (هفته‌ای دو یا سه بار) روی تمرینات لیسنینگ کار کنیم تا به آمادگی لازم در بخش شنیداری برسیم.

البته شاید کسی جدای از کلاس مدرسه، مدت زیادی کلاس زبان انگلیسی رفته و زمان کافی برای تسلط به لیسنینگ صرف کرده باشد. مسلماً چنین داوطلبی با زمان کمتری به راحتی میتواند خود را برای گرفتن نمره بخش لیسنینگ آماده کند.

مراقب دیکته در لیسنینگ باشیم!!!

شاید بگویید: «دیکته کلمات چه ربطی به امتحان لیسنینگ دارد؟!»  متاسفانه ربط دارد!!! حدود 4 یا 5 نمره از سوالات بخش لیسنینگ امتحان نهایی به این شکل است که به شما متنی داده شده و بعضی از کلمات آن نوشته نشده است. هنگام گوش دادن به فایل صوتی آن متن شما باید کلمات نوشته نشده را تشخیص داده و بنویسید. البته طبق آیین‌نامه اگر غلط املایی شما جزیی باشد، مصحح می‌تواند نمره کامل آن سوال(کلمه) را بدهد( می‌تواند هم ندهد!!!) اما اگر غلط شما در نوشتن بعضی از کلمات طوری باشد که مصحح نفهمد که شما درست شنیده‌اید یا نه….آن موقع شاید نصف نمره یا حتی تمام نمره آن کلمه را به شما ندهد!!! یعنی بخشی از نمره لیسنیناادنذالاتتنگ  شما در امتحان نهایی زبان قربانی بلد نبون دیکته کلمات می‌شود.

همه لیسنینگ‌های امتحان نهایی زبان از کتاب درسی نیست!!! کسی گولتان نزند…

بله درست فهمیدید. همه لیسنینگ‌های امتحان نهایی زبان از کتاب درسی نیست. طبق مصوبه اعلام شده از طرف وزارت آموزش و پرورش حدود نصف سوالات بخش آزمون شنیداری، مانند امتحان لیستنینگ زبان یازدهم همان لیسنینگ‌های کتاب درسی است. اما نصف دیگر سوالات بخش شنیداری خارج از کتاب بوده و فقط سطح کلمات و چارچوب آن شبیه کتاب درسی است. پس اینکه فقط فایل‌های صوتی کتاب درسی را حفظ کنیم به خیال اینکه تمام سوالات بخش لیسنینگ امتحان عیناً همان‌هاست، ریسک خطرناکی خواهد بود.

برای نمره بخش لیسنینگ چه کنیم؟

از آنجا که حدود 9 نمره امتحان نهایی در بخش لیسنینگ (آزمون شنیداری) قرار دارد، باید برای گرفتن نمره این قسمت برنامه اصولی و دقیقی داشت تا به کمک آن بتوانیم نمره کامل قسمت لیسنینگ را در امتحان نهایی زبان کسب نماییم. در ادامه یک راهکار موفق برای رسیدن به نتیجه مطلوب در بخش لیسنینگ ارایه خواهیم کرد. کافیست با پایبندی و عمل به این برنامه نمره آزمون شنیداری(لیسنینگ) را بیمه کنید. نکات مهم این برنامه عبارتند از:

الف- داشتن یک منبع مناسب برای لیسنینگ که تمرینات استاندارد و شبیه‌سازی شده برای آزمون شنیداری امتحان نهایی داشته باشد. برای گرفتن نمره لیسنینگ، سری کتاب‌های استاندارد نهایی منبع کامل و مناسبی بوده و می‌تواند کمک زیادی به شما در مسیر موفقیت در آزمون شنیداری نماید.

ب- در بازه‌های زمانی کوتاه اما دفعات زیاد لیسنینگ کار کنید.

سعی کنید در هفته در سه یا چهار مرتبه لیسنینگ تمرین کنید. در هر نوبت، بین پانزده الی سی دقیقه زمان برای تمرینات لیسنینگ وقت اختصاص دهید.

ج- قبل از شروع به تمرینات لیسنینگ هربخش، کلمات آن بخش را حتما مطالعه کرده باشید.

از آسیب‌های بخش لیسنینگ در امتحان نهایی، ندانستن معنی و دیکته کلماتی است که در آزمون شنیداری می‌شنویم. برای رفع این مشکل در لیسنینگ، حتماً باید لغات آن بخش را از قبل مطالعه نماییم تا در زمان گوش دادن به فایل‌های صوتی لیسنینگ با آمادگی بیشتری به حل تمرینات شنیداری بپردازیم.

د- هر فایل را یک یا دوبار گوش دهید(هرچند در امتحان نهایی هر فایل سه بار پخش می‌شود!!!)

هرچندکه در آزمون شنیداری هر فایل سه‌بار پخش می‌شود، اما برای اینکه تا حدی استرس و شرایط سرجلسه امتحان نهایی را شبیه‌سازی کنیم، بهتر است که در منزل یک یا دو بار به فایل گوش دهیم تا در جلسه اصلی امتحان نهایی با حاشیه امنیت بیشتری از پس سوالات لیسنینگ بر آییم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://aczeynali.com/?p=19071
اشتراک گذاری:
blank
حامد توکلی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بهبود نمره لیستنینگ امتحان نهایی

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.